Kategori: Lösemi Hakkında Merak Edilenler

Daha çok çocuklarda görülen lösemi tipleri nelerdir

Çocuklardaki lösemilerin ezici çoğunluğu akut lenfoik lösemiden kaynaklanır. Diğer üç lösemi türü çocuklarda pek sık görülmez. Çocukluk yaş grubunda akut lösemiler ön plandadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

İleri yaşta rastlanabilecek lösemi tipleri nelerdir

Lösemileri çok temel olarak akut ve kronik lösemi olarak ayırabiliriz. Kronik lösemiler yıllarca sürebilen  daha  yavaş seyir gösterebilen hastalıktır. Akut lösemiler yakın bir geçmişte belirtileri başlamış olan ve tedavi edilmezse aylar süren bir süre sonunda hastayı ölüme götüren bir hastalıktır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Lösemi genetik bir hastalık mı?

Lösemiye genetik bir hastalık diyemeyiz yanlış olur fakat lösemi için genetiksel bir hastalıktır diyebiliriz. Bütün insan kanserleri insan genindeki bazı genlerin bozulması, devre dışı kalması, mutasyona uğraması gibi genetiksel kazalarla meydana gelir. Lösemiler de bu şekilde oluşan insan kanserlerindendir. Lösemi

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Lösemi nedir

Lösemi kemik iliğindeki kan hücrelerinin üretildiği dokudur. Bu dokudaki hücrelerin kanser vari kontrolsüzce üremesi sonucu kandaki hücre tipi sayısı aşırı artar buna lösemi denir. Birbirinden çok farklı seyreden, çok farklı tipleri olan bir grup hastalığın kolektif birlikte olması durumudur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Löseminin belirtileri nelerdir

Günümüzde löseminin belirtisi olması şart değildir. Çoğunlukla kronik lösemi hastaları tesadüfen kan sayımı sırasında hasta olduklarını öğrenirler. Kronik lösemilerde genellikle kilo kaybı, halsizlik, dalak, karaciğer gibi organların büyümüş olması gibi bulgular hekim şüphelenmesini sağlar. Akut lösemiler daha dramatiktir. Genelde çok

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,