Alkol ve sigara pankreas kanserine neden olur mu?


Alkolün pankreas kanserine yol açtığına dair yeterli kanıt yoktur fakat tartışılan bir konudur. Alkolün pankreas iltihabına yol açtığı bilinmektedir. Pankreas iltihabında da pankreas kanseri riski artar. Ama alkolün direk olarak pankreas kanserine yol açtığı kesinleşmemiştir….

Daha fazlasını oku...

Pankreas kanseri kimlerde daha fazla görülür?


Pankreas kanseri erkeklerde daha sık görülür. Pankreas kanseri yaşlıların hastalığıdır. En çok 70-80 yaşlarında görülür. 40 yaşın altında pankreas kanseri görülmesi oldukça nadirdir. Aile bireylerinde pankreas kanseri görülen kişilerin kardeşleri diğer aile bireyleri risk grubundadır.

Daha fazlasını oku...

Pankreas kanseri nedir?


Pankreas kanseri vücudumuzda pankreas dediğimiz organın kanseridir. Pankreas kanseri önemli bir kanserdir çünkü kanserlerden ölümler sırasında 4. sırada yer alır. Çok sık görülen bir kanser değildir ama pankreasta kanser görüldüğü zaman riski ve öldürücülüğü çok…

Daha fazlasını oku...

Pankreas kanseri neden olur?


Pankreas kanserinin sebebi bilinmemektedir. Bilinen tek önemli sebep sigaradır. Sigara içenlerde pankreas kanseri sigara içmeyenlere göre iki kat daha fazla görülür. Hatta bu durum içilen sigaranın miktarınada bağlıdır. Sıkı içicilerde bu miktar daha da yükselmektedir….

Daha fazlasını oku...

Pankreas kanserinin belirtileri nelerdir?


Ne yazık ki pankreas kanserinin erkenden teşhisine yönelik bir imkan yoktur. Pankreas kanserinin öne çıkan diğer hastalıklardan ayırt edici farklı belirtileride yoktur. İki tane göze çarpan çok önemli bulgu vardır. Bunlardan bir tanesi kilo kaybıdır….

Daha fazlasını oku...